Milongy - místo

Všechny milongy se budou odehrávat v sále novogotického Červeného zámku, který je součástí zámeckého komplexu Hradec nad Moravicí.  Je pro vás připraven velký taneční dřevěný parket 370 m2. Na místě bude občerstvení, večeře a po celou dobu bude otevřen bar s obsluhou. U vchodu bude připravena šatna a nad sálem relaxační prostor pro odpočinek.

více o zámku: https://www.zamek-hradec.cz/cs 

Zámek plný hudby

Poprvé přijel Ludwig van Beethoven do Hradce nad Moravicí na pozvání svého mecenáše, knížete Karla Lichnovského v létě 1806. Pobyl na zámku celkem tři měsíce, ale pak se tvrdohlavý a zarputilý Beethoven s knížetem pohádal a odjel.

Jádrem sporu bylo přání Karla Lichnovského, aby mistr zahrál francouzským důstojníkům, jejichž vojska obléhala Hradec nad Moravicí a které si chtěl kníže naklonit na svou stranu a zabránit tak drancování. Beethoven odmítl provedení jednoho ze svých vrcholných děl, které právě zde složil - klavírní sonátu f moll, opus 57, Appassionata. Ostře se s knížetem pohádal, rozbil Lichnovského bustu a, údajně nebýt pohotového zákroku knížete Oppensdorfa, rozbil by i hlavu skutečnému Lichnovskému, a to židlí, kterou v rozčilení uchopil. Beethoven po incidentu odjel a ubytoval se v Opavě. Knížeti pak ještě v dopise vzkázal, že knížat je na tisíce, ale Beethoven je jen jeden.

Podruhé přijel Beethoven na Hradec o pět let později, tato návštěva byla krátká, ale také se neobešla bez konfliktu. Geniální skladatel se účastnil koncertu, na němž zazněla jeho Mše C dur. Byl natolik nespokojen s tím, jak dirigent jeho skladbu vedl, že to nevydržel, vyskočil ze židle, popadl taktovku a koncert řídil sám.

Pobyty slavného, leč popudlivého Beethovena připomíná v Hradci nad Moravicí nejen festival vážné hudby Beethovenův Hradec, který dnes patří k nejvýznamnějším soutěžním festivalům u nás, ale mnoho předmětů, jež skladatel používal. Návštěvníci zámku v Hradci nad Moravicí si mohou prohlédnout také jeho pokoj.

Ačkoli je s Hradcem nejvíce svázán příběh Ludwiga van Beethovena, každá návštěva významných hudebníků nedopadla tak neúspěšně. Lichnovští byli milovníky umění a mecenáši nejslavnějších hudebníků své doby. Sám Karel Lichnovský byl žákem geniálního Wolfganga Amadea Mozarta. Na zámku pobývali například i houslista Nicolo Paganini či skladatel Ferenz Liszt, kterému pro jeho vystoupení na zámku neváhal Felix Lichnovský za 600 tolarů koupit mahagonový klavír.